Златните накити са произведени още през 4-5 век преди Христа, намерени са във Варненския некропол. Общата им маса е 1,5 килограма злато. Орнаментите са тракийски и са намерени на скелета на 45 годишн мъж, който е погребан церемониално, заедно със златните съкровища. Излишно е да се казва, че това откритие предизвиква огромен интерес по целия свят, но все още много хора не знаят за неговото съществуване.
Поради тази причина, в момента то пътува из света, за да се види от хората от всички континенти. Официалното му, целогодишно изложение обаче е във Варна в археологическия музей, където освен съкровището, човек може да се върне назад във времето на каменно-медната епоха, ранната култура на траките и премине през всички значими събития и култури от 1ви до 19ти век.
Всяко посещение на Археологическия музей ще Ви остави, изумени пред древните изобретения и начина на живот на всяка една древна култура преминала и живяла по тези места.
В миналото територията на България е била културният център на Европа, населявана от най-развитите цивилизации на света. Неоспорим е факта, колко много са допринесли древните траки за развитието на по-нататъшните развити цивилизации в Европа.
В резултат на интензивни археологически изкопни работи през 1960 и 1970 бяха открити редица тракийски гробници и светилища. По-значителни сред тях са: Свещарската гробница, гробницата на Казанлък, Татул, Севтополис, Перперикон, гробницата на Александрово и т.н.
Голям брой изкусно изработени златни и сребърни съкровища от 5-4 век преди новата ера, хиляди златни пръстени, полирани керамични находки разкриващи богатството на цивилизацията на траките.
Какво е довело до бързото изчезване на тяхната култура? Някой учени споделят мнението, че е възможно влиянието на глобалното затопляне по това време да е изиграло роля в упадъка на цивилизацията на траките. Преди около 6000години , между петото и второто хилядолетие преди Христа, климатът на Земята става по-топъл и разтопява айсбергите, което повишава морските равнища по целия свят с 3 метра. Глобалните влияния на едно такова събитие, каквото вмеждупрочем наблюдаваме и днес, може би са повлияли за погрома на Тракийската цивилизация.
За наше всеобщо щастие останките от великите им постижения можете да видите във Варненския археологически музей и днес, няколко хиляди години по-късно, което със сигурност ще запали въображението ви, а споменът ще остане до живот.
Статията написа Иван Димитров - Мениджър Маркетинг и Продажби във Ваканционен Клуб Ривиера
Ако имате каквито и да е въпроси свързани с организацията на пътуването си, можете да се свържете с него чрез официалната фейсбук страница на Ривиера: